AZ1117ID-2.5TRG1
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
AZ1117ID-2.5TRG1
AZ1117ID-2.5TRG1
Part Number
AZ1117ID-2.5TRG1
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1A TO252-2
Data sheet
AZ1117ID-2.5TRG1.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
AZ1117ID-2.5TRG1
Comments
    AZ1117ID-2.5TRG1 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    SeriesAZ1117I
    RoHSRoHS
    PSRR70dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
    Control Features-
    Current - Output1A
    Protection FeaturesThermal Shutdown
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Voltage - Input (Max)15V
    Voltage Dropout (Max)1.4V @ 800mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-252-3
    Current - Quiescent (Iq)6 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V