AZ1117R-1.8TRE1
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
AZ1117R-1.8TRE1
AZ1117R-1.8TRE1
Part Number
AZ1117R-1.8TRE1
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1.25A SOT89
Data sheet
AZ1117R-1.8TRE1.pdf
Delivery Services
AZ1117R-1.8TRE1
Comments
    AZ1117R-1.8TRE1 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    SeriesAZ1117
    RoHSRoHS
    PSRR75dB (120Hz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-243AA
    Control Features-
    Current - Output1.25A
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Voltage - Input (Max)15V
    Voltage Dropout (Max)1.25V @ 1A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-89-3
    Current - Quiescent (Iq)10 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V