AZ1117S-3.3TRE1
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
AZ1117S-3.3TRE1
AZ1117S-3.3TRE1
Part Number
AZ1117S-3.3TRE1
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1.25A TO263-2
Data sheet
AZ1117S-3.3TRE1.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
AZ1117S-3.3TRE1
Comments
    AZ1117S-3.3TRE1 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    SeriesAZ1117
    RoHSRoHS
    PSRR75dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Control Features-
    Current - Output1.25A
    Protection FeaturesThermal Shutdown
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Voltage - Input (Max)15V
    Voltage Dropout (Max)1.25V @ 1A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-263
    Current - Quiescent (Iq)10 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V