AZ2940UD-2.5TRE1
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
AZ2940UD-2.5TRE1
AZ2940UD-2.5TRE1
Part Number
AZ2940UD-2.5TRE1
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1A SOT23-3
Data sheet
AZ2940UD-2.5TRE1.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
AZ2940UD-2.5TRE1
Comments
    AZ2940UD-2.5TRE1 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Control Features-
    Current - Output1A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Reverse Polarity
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)13.2V
    Voltage Dropout (Max)0.55V @ 1A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-23-3
    Current - Quiescent (Iq)-
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V