BA33C18HFP-TR
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
BA33C18HFP-TR
BA33C18HFP-TR
Part Number
BA33C18HFP-TR
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Description
IC REG LIN 1.8V/3.3V 1A/1A HRP-5
Data sheet
BA33C18HFP-TR.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
BA33C18HFP-TR
Comments
    BA33C18HFP-TR Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR58dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseHRP-5 (5 Leads + Tab)
    Control Features-
    Current - Output1A, 1A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators2
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Voltage - Input (Max)16V
    Voltage Dropout (Max)-
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageHRP-5
    Current - Quiescent (Iq)-
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V, 3.3V