BA78M15CP-E2
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
BA78M15CP-E2
BA78M15CP-E2
Part Number
BA78M15CP-E2
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Description
IC REG LIN 15V 500MA TO220CP-3
Data sheet
BA78M15CP-E2.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
BA78M15CP-E2
Comments
    BA78M15CP-E2 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR60dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-3 Cropped Leads
    Control Features-
    Current - Output500mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)30V
    Voltage Dropout (Max)2V @ 500mA (Typ)
    Current - Supply (Max)800 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-220CP-3
    Current - Quiescent (Iq)6 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)15V