BD15IA5MEFJ-ME2
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
BD15IA5MEFJ-ME2
BD15IA5MEFJ-ME2
Part Number
BD15IA5MEFJ-ME2
Description
IC REG LIN 1.5V 500MA 8HTSOP-J
Data sheet
BD15IA5MEFJ-ME2.pdf
Delivery Services
BD15IA5MEFJ-ME2
Comments
    BD15IA5MEFJ-ME2 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    SeriesAutomotive, AEC-Q100
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
    Control FeaturesEnable
    Current - Output500mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.9V @ 500mA
    Current - Supply (Max)700 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-HTSOP-J
    Current - Quiescent (Iq)-
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.5V