BD18GA3WNUX-TR
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
BD18GA3WNUX-TR
BD18GA3WNUX-TR
Part Number
BD18GA3WNUX-TR
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Description
300MA FIXED OUTPUT LDO REGULATOR
Data sheet
BD18GA3WNUX-TR.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
BD18GA3WNUX-TR
Comments
    BD18GA3WNUX-TR Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-UFDFN Exposed Pad
    Control FeaturesEnable, Soft Start
    Current - Output300mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)14V
    Voltage Dropout (Max)0.9V @ 300mA
    Current - Supply (Max)900 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageVSON008X2030
    Current - Quiescent (Iq)900 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V