BD18KA5WFP-E2
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
BD18KA5WFP-E2
BD18KA5WFP-E2
Part Number
BD18KA5WFP-E2
Description
IC REG LINEAR 1.8V 500MA TO252-5
Data sheet
BD18KA5WFP-E2.pdf
Delivery Services
BD18KA5WFP-E2
Comments
    BD18KA5WFP-E2 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR50dB (120Hz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
    Control FeaturesEnable
    Current - Output500mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.2V @ 200mA
    Current - Supply (Max)550 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-252-5
    Current - Quiescent (Iq)550 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V