BD25IC0WHFV-GTR
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
BD25IC0WHFV-GTR
BD25IC0WHFV-GTR
Part Number
BD25IC0WHFV-GTR
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1A 6HVSOF
Data sheet
BD25IC0WHFV-GTR.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
BD25IC0WHFV-GTR
Comments
    BD25IC0WHFV-GTR Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case6-SMD, Flat Lead Exposed Pad
    Control FeaturesEnable
    Current - Output1A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Soft Start
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.6V @ 1A
    Current - Supply (Max)500 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package6-HVSOF
    Current - Quiescent (Iq)0.25 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V