BD25KA5FP-E2
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
BD25KA5FP-E2
BD25KA5FP-E2
Part Number
BD25KA5FP-E2
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Description
IC REG LINEAR 2.5V 500MA TO252
Data sheet
BD25KA5FP-E2.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
BD25KA5FP-E2
Comments
    BD25KA5FP-E2 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR50dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
    Control Features-
    Current - Output500mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Soft Start
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.2V @ 200mA
    Current - Supply (Max)550 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-252
    Current - Quiescent (Iq)550 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V