BD33FC0WEFJ-E2
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
BD33FC0WEFJ-E2
BD33FC0WEFJ-E2
Part Number
BD33FC0WEFJ-E2
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A 8HTSOP
Data sheet
BD33FC0WEFJ-E2.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
BD33FC0WEFJ-E2
Comments
    BD33FC0WEFJ-E2 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
    Control FeaturesEnable
    Current - Output1A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C (TA)
    Voltage - Input (Max)26.5V
    Voltage Dropout (Max)0.7V @ 500mA
    Current - Supply (Max)2.5 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-HTSOP-J
    Current - Quiescent (Iq)0.5 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V