BH28PB1WHFV-TR
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
BH28PB1WHFV-TR
BH28PB1WHFV-TR
Part Number
BH28PB1WHFV-TR
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Description
IC REG LINEAR 2.8V 150MA HVSOF5
Data sheet
BH28PB1WHFV-TR.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
BH28PB1WHFV-TR
Comments
    BH28PB1WHFV-TR Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR60dB (1kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSOT-665
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Soft Start
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.6V @ 150mA
    Current - Supply (Max)40 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package5-HVSOF
    Current - Quiescent (Iq)4 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.8V