BH32M0AWHFV-TR
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
BH32M0AWHFV-TR
BH32M0AWHFV-TR
Part Number
BH32M0AWHFV-TR
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Description
IC REG LINEAR 3.2V 300MA 6HVSOF
Data sheet
BH32M0AWHFV-TR.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
BH32M0AWHFV-TR
Comments
    BH32M0AWHFV-TR Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR60dB (1kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case6-SMD, Flat Lead Exposed Pad
    Control FeaturesEnable
    Current - Output300mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.09V @ 100mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package6-HVSOF
    Current - Quiescent (Iq)95 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.2V