BU19TD3WG-TR
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
BU19TD3WG-TR
BU19TD3WG-TR
Part Number
BU19TD3WG-TR
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Description
IC REG LINEAR 1.9V 200MA 5SSOP
Data sheet
BU19TD3WG-TR.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
BU19TD3WG-TR
Comments
    BU19TD3WG-TR Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR70dB (1kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSC-74A, SOT-753
    Control FeaturesEnable
    Current - Output200mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.6V @ 200mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package5-SSOP
    Current - Quiescent (Iq)60 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.9V