FAN1084D15X
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
FAN1084D15X
FAN1084D15X
Part Number
FAN1084D15X
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LINEAR 1.5V 4.5A DPAK
Data sheet
FAN1084D15X.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
FAN1084D15X
Comments
    FAN1084D15X Specifications
    PackageBulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
    Control Features-
    Current - Output4.5A
    Protection FeaturesOver Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature25°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)7V
    Voltage Dropout (Max)1.5V @ 4.5A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-252, (D-Pak)
    Current - Quiescent (Iq)4 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.5V