FAN1086S25X
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
FAN1086S25X
FAN1086S25X
Part Number
FAN1086S25X
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1.5A SOT223-4
Data sheet
FAN1086S25X.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
FAN1086S25X
Comments
    FAN1086S25X Specifications
    PackageBulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR72dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
    Control Features-
    Current - Output1.5A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature25°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)7.5V
    Voltage Dropout (Max)1.5V @ 1.5A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-223-4
    Current - Quiescent (Iq)-
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V