FAN1117AD33X
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
FAN1117AD33X
FAN1117AD33X
Part Number
FAN1117AD33X
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A DPAK
Data sheet
FAN1117AD33X.pdf
Delivery Services
FAN1117AD33X
Comments
    FAN1117AD33X Specifications
    PackageBulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR72dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
    Control Features-
    Current - Output1A
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)18V
    Voltage Dropout (Max)1.2V @ 1A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-252, (D-Pak)
    Current - Quiescent (Iq)-
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V