FAN1117AS285X
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
FAN1117AS285X
FAN1117AS285X
Part Number
FAN1117AS285X
Description
IC REG LINEAR 2.85V 1A SOT223-4
Data sheet
FAN1117AS285X.pdf
Delivery Services
FAN1117AS285X
Comments
    FAN1117AS285X Specifications
    PackageBulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR72dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
    Control Features-
    Current - Output1A
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)18V
    Voltage Dropout (Max)1.2V @ 1A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-223-4
    Current - Quiescent (Iq)-
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.85V