FAN1117AT18
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
FAN1117AT18
FAN1117AT18
Part Number
FAN1117AT18
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1A TO220-3
Data sheet
FAN1117AT18.pdf
Delivery Services
FAN1117AT18
Comments
    FAN1117AT18 Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR72dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-3
    Control Features-
    Current - Output1A
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)18V
    Voltage Dropout (Max)1.2V @ 1A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-220-3
    Current - Quiescent (Iq)-
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V