FAN1540D18X
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
FAN1540D18X
FAN1540D18X
Part Number
FAN1540D18X
Manufacturer
onsemi
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1.3A DPAK
Data sheet
FAN1540D18X.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
FAN1540D18X
Comments
    FAN1540D18X Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR75dB ~ 57dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
    Control Features-
    Current - Output1.3A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)10V
    Voltage Dropout (Max)1.2V @ 1.3A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-252AA
    Current - Quiescent (Iq)2 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V