FAN1581M25X
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
FAN1581M25X
FAN1581M25X
Part Number
FAN1581M25X
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LINEAR 2.5V 5A TO263-5
Data sheet
FAN1581M25X.pdf
Delivery Services
FAN1581M25X
Comments
    FAN1581M25X Specifications
    PackageBulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR80dB (120Hz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
    Control Features-
    Current - Output5A
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)7V
    Voltage Dropout (Max)1.18V @ 5A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-263-5
    Current - Quiescent (Iq)6 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V