FAN1581T15
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
FAN1581T15
FAN1581T15
Part Number
FAN1581T15
Manufacturer
onsemi
Description
IC REG LINEAR 1.5V 5A TO220-5
Data sheet
FAN1581T15.pdf
Delivery Services
FAN1581T15
Comments
    FAN1581T15 Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR80dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-5
    Control Features-
    Current - Output5A
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)7V
    Voltage Dropout (Max)1.18V @ 5A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-220-5
    Current - Quiescent (Iq)6 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.5V