FAN1582T15
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
FAN1582T15
FAN1582T15
Part Number
FAN1582T15
Manufacturer
onsemi
Description
IC REG LINEAR 1.5V 3A TO220-5
Data sheet
FAN1582T15.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
FAN1582T15
Comments
    FAN1582T15 Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR80dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-5
    Control Features-
    Current - Output3A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-65°C ~ 150°C
    Voltage - Input (Max)7V
    Voltage Dropout (Max)1.18V @ 3A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-220-5
    Current - Quiescent (Iq)6 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.5V