FAN1616AD33X
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
FAN1616AD33X
FAN1616AD33X
Part Number
FAN1616AD33X
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA DPAK
Data sheet
FAN1616AD33X.pdf
Delivery Services
FAN1616AD33X
Comments
    FAN1616AD33X Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR72dB (120Hz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
    Control Features-
    Current - Output500mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)18V
    Voltage Dropout (Max)1.2V @ 500mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-252, (D-Pak)
    Current - Quiescent (Iq)-
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V