FAN1616AS25X
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
FAN1616AS25X
FAN1616AS25X
Part Number
FAN1616AS25X
Description
IC REG LIN 2.5V 500MA SOT223-4
Data sheet
FAN1616AS25X.pdf
Delivery Services
FAN1616AS25X
Comments
    FAN1616AS25X Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR72dB (120Hz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
    Control Features-
    Current - Output500mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)18V
    Voltage Dropout (Max)1.2V @ 500mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-223-4
    Current - Quiescent (Iq)-
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V