FAN1951D25X
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
FAN1951D25X
FAN1951D25X
Part Number
FAN1951D25X
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1.5A TO252-4L
Data sheet
FAN1951D25X.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
FAN1951D25X
Comments
    FAN1951D25X Specifications
    PackageBulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
    Control Features-
    Current - Output1.5A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)14V
    Voltage Dropout (Max)0.5V @ 1.5A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-252-4
    Current - Quiescent (Iq)-
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V