FAN2501S26X
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
FAN2501S26X
FAN2501S26X
Part Number
FAN2501S26X
Manufacturer
onsemi
Description
IC REG LINEAR 2.6V 100MA SOT23-5
Data sheet
FAN2501S26X.pdf
Delivery Services
FAN2501S26X
Comments
    FAN2501S26X Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR43dB (120Hz)
    Control FeaturesEnable
    Current - Output100mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)6.5V
    Voltage Dropout (Max)0.14V @ 100mA
    Current - Quiescent (Iq)50 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.6V