FAN2504S27X
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
FAN2504S27X
FAN2504S27X
Part Number
FAN2504S27X
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LINEAR 2.7V 200MA SOT23-5
Data sheet
FAN2504S27X.pdf
Delivery Services
FAN2504S27X
Comments
    FAN2504S27X Specifications
    PackageBulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR43dB (120Hz)
    Control FeaturesEnable
    Current - Output200mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)6.5V
    Voltage Dropout (Max)0.2V @ 200mA
    Supplier Device PackageSOT-23-5
    Current - Quiescent (Iq)75 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.7V