FAN2508S25X
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
FAN2508S25X
FAN2508S25X
Part Number
FAN2508S25X
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LINEAR FIXED LDO REG
Data sheet
FAN2508S25X.pdf
Delivery Services
FAN2508S25X
Comments
    FAN2508S25X Specifications
    PackageBulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR43dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Control FeaturesEnable
    Current - Output50mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Voltage - Input (Max)6.5V
    Voltage Dropout (Max)0.075V @ 50mA
    Current - Supply (Max)50 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-23-5
    Current - Quiescent (Iq)-
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V