FAN2508S27X
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
FAN2508S27X
FAN2508S27X
Part Number
FAN2508S27X
Manufacturer
onsemi
Description
IC REG LINEAR 2.7V 50MA SOT23-5
Data sheet
FAN2508S27X.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
FAN2508S27X
Comments
    FAN2508S27X Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR43dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSC-74A, SOT-753
    Control FeaturesEnable
    Current - Output50mA
    Protection FeaturesOver Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)6.5V
    Voltage Dropout (Max)0.075V @ 50mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-23-5
    Current - Quiescent (Iq)50 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.7V