FAN2513S33X
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
FAN2513S33X
FAN2513S33X
Part Number
FAN2513S33X
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT23-5
Data sheet
FAN2513S33X.pdf
Delivery Services
FAN2513S33X
Comments
    FAN2513S33X Specifications
    PackageBulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR43dB (120Hz)
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)6.5V
    Voltage Dropout (Max)0.18V @ 150mA
    Current - Quiescent (Iq)50 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V