FAN2559MP13X
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
FAN2559MP13X
FAN2559MP13X
Part Number
FAN2559MP13X
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LINEAR 1.3V 180MA 6MLP
Data sheet
FAN2559MP13X.pdf
Delivery Services
FAN2559MP13X
Comments
    FAN2559MP13X Specifications
    PackageBulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR50dB (100kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case6-VDFN Exposed Pad
    Control FeaturesEnable, Power Good
    Current - Output180mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)-
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package6-DFN (2x2)
    Current - Quiescent (Iq)150 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.3V