FAN2559MP15X
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
FAN2559MP15X
FAN2559MP15X
Part Number
FAN2559MP15X
Manufacturer
onsemi
Description
IC REG LINEAR 1.5V 180MA 6MLP
Data sheet
FAN2559MP15X.pdf
Delivery Services
FAN2559MP15X
Comments
    FAN2559MP15X Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR50dB (100kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case6-VDFN Exposed Pad
    Control FeaturesEnable, Power Good
    Current - Output180mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)-
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package6-DFN (2x2)
    Current - Quiescent (Iq)150 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.5V