FAN2559S13X
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
FAN2559S13X
FAN2559S13X
Part Number
FAN2559S13X
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LINEAR 1.3V 180MA SOT23-6
Data sheet
FAN2559S13X.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
FAN2559S13X
Comments
    FAN2559S13X Specifications
    PackageBulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR50dB (100kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSOT-23-6
    Control FeaturesEnable, Power Good
    Current - Output180mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)-
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-23-6
    Current - Quiescent (Iq)150 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.3V