FAN2559S15X
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
FAN2559S15X
FAN2559S15X
Part Number
FAN2559S15X
Description
IC REG LINEAR 1.5V 180MA SOT23-6
Data sheet
FAN2559S15X.pdf
Delivery Services
FAN2559S15X
Comments
    FAN2559S15X Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR50dB (100kHz)
    Control FeaturesEnable, Power Good
    Current - Output180mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Current - Quiescent (Iq)150 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.5V