IFX21004TNV51
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
IFX21004TNV51
IFX21004TNV51
Part Number
IFX21004TNV51
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
FIXED POSITIVE STANDARD REG, 2 O
Data sheet
IFX21004TNV51.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
IFX21004TNV51
Comments
    IFX21004TNV51 Specifications
    PackageBulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR55dB (100Hz), 50dB (100Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-5
    Control Features-
    Current - Output100mA, 30mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators2
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-
    Voltage - Input (Max)40V
    Voltage Dropout (Max)10V @ 100mA, 6V @ 30mA
    Current - Supply (Max)3.5 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackagePG-TO220-5
    Current - Quiescent (Iq)1 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)5V, 15V