ILC7011AIC5285X
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
ILC7011AIC5285X
ILC7011AIC5285X
Part Number
ILC7011AIC5285X
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LINEAR FIXED LDO REG
Data sheet
ILC7011AIC5285X.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
ILC7011AIC5285X
Comments
    ILC7011AIC5285X Specifications
    PackageBulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR65dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
    Control FeaturesEnable
    Current - Output80mA
    Protection FeaturesOver Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Voltage - Input (Max)6.85V
    Voltage Dropout (Max)0.25V @ 80mA
    Current - Supply (Max)110 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSC-70-5
    Current - Quiescent (Iq)90 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.85V