ILC7082AIM5285X
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
ILC7082AIM5285X
ILC7082AIM5285X
Part Number
ILC7082AIM5285X
Data sheet
ILC7082AIM5285X.pdf
Delivery Services
ILC7082AIM5285X
Comments
    ILC7082AIM5285X Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR85dB ~ 60dB (1kHz ~ 1MHz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSC-74A, SOT-753
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Voltage - Input (Max)13V
    Voltage Dropout (Max)0.3V @ 150mA
    Current - Supply (Max)280 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-23-5
    Current - Quiescent (Iq)220 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.85V