IRU1010-18CY
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
IRU1010-18CY
IRU1010-18CY
Part Number
IRU1010-18CY
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1A SOT223
Data sheet
IRU1010-18CY.pdf
Delivery Services
IRU1010-18CY
Comments
    IRU1010-18CY Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR70dB (120Hz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
    Control Features-
    Current - Output1A
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)7V
    Voltage Dropout (Max)1.3V @ 1A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-223
    Current - Quiescent (Iq)-
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V