IRU1010-25CD
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
IRU1010-25CD
IRU1010-25CD
Part Number
IRU1010-25CD
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1A DPAK
Data sheet
IRU1010-25CD.pdf
Delivery Services
IRU1010-25CD
Comments
    IRU1010-25CD Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR70dB (120Hz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
    Control Features-
    Current - Output1A
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)7V
    Voltage Dropout (Max)1.3V @ 1A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageD-Pak
    Current - Quiescent (Iq)-
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V