IRU1010-25CP
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
IRU1010-25CP
IRU1010-25CP
Part Number
IRU1010-25CP
Description
IC REG LIN 2.5V 1A 2ULTRA THINPK
Data sheet
IRU1010-25CP.pdf
Delivery Services
IRU1010-25CP
Comments
    IRU1010-25CP Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR70dB (120Hz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case2-Ultra Thin-Pak™
    Control Features-
    Current - Output1A
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)7V
    Voltage Dropout (Max)1.3V @ 1A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package2-Ultra Thin-Pak
    Current - Quiescent (Iq)-
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V