IRU1015-33CT
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
IRU1015-33CT
IRU1015-33CT
Part Number
IRU1015-33CT
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A TO220AB
Data sheet
IRU1015-33CT.pdf
Delivery Services
IRU1015-33CT
Comments
    IRU1015-33CT Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR70dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-3
    Control Features-
    Current - Output1.5A
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 150°C
    Voltage - Input (Max)7V
    Voltage Dropout (Max)1.3V @ 1.5A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-220AB
    Current - Quiescent (Iq)10 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V