IRU1050-33CM
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
IRU1050-33CM
IRU1050-33CM
Part Number
IRU1050-33CM
Description
IC REG LINEAR 3.3V 5A TO263
Data sheet
IRU1050-33CM.pdf
Delivery Services
IRU1050-33CM
Comments
    IRU1050-33CM Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR70dB (120Hz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
    Control Features-
    Current - Output5A
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 150°C
    Voltage - Input (Max)7V
    Voltage Dropout (Max)1.3V @ 5A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-263
    Current - Quiescent (Iq)10 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V