IRU1050-33CP
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
IRU1050-33CP
IRU1050-33CP
Part Number
IRU1050-33CP
Description
IC REG LIN 3.3V 5A 2ULTRA THINPK
Data sheet
IRU1050-33CP.pdf
Delivery Services
IRU1050-33CP
Comments
    IRU1050-33CP Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR70dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case2-Ultra Thin-Pak™
    Control Features-
    Current - Output5A
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 150°C
    Voltage - Input (Max)7V
    Voltage Dropout (Max)1.3V @ 5A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package2-Ultra Thin-Pak
    Current - Quiescent (Iq)10 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V