IRU1205-25CLTR
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
IRU1205-25CLTR
IRU1205-25CLTR
Part Number
IRU1205-25CLTR
Manufacturer
Infineon Technologies
Description
IC REG LINEAR 2.5V 300MA SOT23-5
Data sheet
IRU1205-25CLTR.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
IRU1205-25CLTR
Comments
    IRU1205-25CLTR Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSC-74A, SOT-753
    Control FeaturesEnable
    Current - Output300mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)10V
    Voltage Dropout (Max)0.4V @ 300mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-23-5
    Current - Quiescent (Iq)-
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V