IRU1205-36CLTR
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
IRU1205-36CLTR
IRU1205-36CLTR
Part Number
IRU1205-36CLTR
Description
IC REG LINEAR 3.6V 300MA SOT23-5
Data sheet
IRU1205-36CLTR.pdf
Delivery Services
IRU1205-36CLTR
Comments
    IRU1205-36CLTR Specifications
    PSRR-
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSC-74A, SOT-753
    Control FeaturesEnable
    Current - Output300mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)10V
    Voltage Dropout (Max)0.4V @ 300mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-23-5
    Current - Quiescent (Iq)-
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.6V