IRU1206-33CYTR
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
IRU1206-33CYTR
IRU1206-33CYTR
Part Number
IRU1206-33CYTR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A SOT223
Data sheet
IRU1206-33CYTR.pdf
Delivery Services
IRU1206-33CYTR
Comments
    IRU1206-33CYTR Specifications
    PSRR-
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
    Control Features-
    Current - Output1A
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)12V
    Voltage Dropout (Max)0.65V @ 1A
    Current - Supply (Max)50 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-223
    Current - Quiescent (Iq)3 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V