IRU1207-18CSTR
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
IRU1207-18CSTR
IRU1207-18CSTR
Part Number
IRU1207-18CSTR
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1A 8SOIC
Data sheet
IRU1207-18CSTR.pdf
Delivery Services
IRU1207-18CSTR
Comments
    IRU1207-18CSTR Specifications
    PSRR-
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Control FeaturesEnable
    Current - Output1A
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)12V
    Voltage Dropout (Max)0.65V @ 1A
    Current - Supply (Max)50 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-SOIC
    Current - Quiescent (Iq)3 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V