IRU1502-33CHTR
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
IRU1502-33CHTR
IRU1502-33CHTR
Part Number
IRU1502-33CHTR
Manufacturer
Infineon Technologies
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A 6MLPM
Data sheet
IRU1502-33CHTR.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
IRU1502-33CHTR
Comments
    IRU1502-33CHTR Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR55dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case6-VDFN Exposed Pad
    Control Features-
    Current - Output1A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)3.3825V @ 1A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package6-MLPM (3x3)
    Current - Quiescent (Iq)2 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V